Perseidy to deszcz meteorytów, który występuje każdego już od połowy lipca, a kulminacja występuje pomiędzy 9 a 14 sierpnia. Nazwa pochodzi od gwiazdozbioru Perseusza, z którego meteory wydają się pochodzić na niebie. Perseidy są jednym z najbardziej aktywnych i niezawodnych deszczy meteorytów, z nawet 60 meteorami widocznymi na godzinę w szczytowym momencie.
Najlepszym miejscem do oglądania Nocy Spadających Gwiazd jest wysoka lokalizacja z niezakłóconym widokiem na niebo. Wydarzenie będzie miało miejsce w nocy z 12 na 13 sierpnia 2022 roku, a właśnie w sobotę 13 sierpnia nad ranem przypadnie tegoroczne maksimum perseidów. Z kolei 24 sierpnia będziemy mogli oglądać jedne z ostatnich spadających gwiazd.
Czy Księżyc utrudni oglądać Perseidy?
Niestety w tym roku warunki mają być niekorzystne do obserwacji Perseidów, ponieważ 12 sierpnia będzie pełnia Księżyca. Jego blask zdecydowanie ograniczy liczbę spadających gwiazd, którą będziemy w stanie dostrzec, ale te większe bolidy nadal powinny być widoczne. Taki księżyc może zmniejszyć widoczność perseidów nawet do 10-20 na godzinę.
Wieczorem od 12 do 14 sierpnia Księżyc przejdzie między Saturnem i Jowiszem, tworząc ciekawy widok nad południowo-wschodnim horyzontem od około godziny 22 (w kolejnych godzinach obiekty te będą widoczne wyżej na niebie). Na lewo od Księżyca znajduje się planeta Jowisz, a na prawo – nieco bledszy Saturn. W drugiej połowie nocy wschodzi również Mars, a przed wschodem Słońca możemy zobaczyć Wenus.
Czym jest deszcz meteorów?
Deszcz meteorów to wydarzenie na niebie, podczas którego obserwuje się wiele meteorów promieniujących lub pochodzących z jednego punktu na nocnym niebie. Meteory te są spowodowane przez strumienie kosmicznych odłamków zwanych meteoroidami, które wchodzą w atmosferę ziemską z bardzo dużą prędkością po równoległych trajektoriach. Większość meteorów jest mniejsza od ziarnka piasku, więc prawie wszystkie rozpadają się i nigdy nie uderzają w ziemię.
Czy potrzebujemy specjalnego sprzętu do obserwacji?
Perseidy są jednym z najbardziej popularnych pokazów meteorów w roku, nie bez powodu. Ich szczyt przypada na 10-13 sierpnia, a w szczytowym momencie można zaobserwować nawet 60 meteorów na godzinę. Najlepszy czas na oglądanie Perseidów jest zazwyczaj po północy, kiedy niebo jest najciemniejsze.
Do oglądania nie potrzebujemy specjalnego sprzętu, ponieważ są widoczne gołym okiem. Jeśli chcesz zobaczyć ten spektakl, znajdź ciemne miejsce z dala od miejskich świateł. Pozwól swoim oczom przystosować się do ciemności przez około 30 – 40 minut, a następnie spójrz w górę! Powinieneś zacząć widzieć meteory przemykające po niebie.
Oczywiście jeżeli jesteśmy fanami astrofotografii możemy zrobić zdjęcia perseidom. Do fotografowania meteorów powinieneś mieć wysokiej jakości lustrzankę lub bezlusterkowca. Aparat musi mieć możliwość ustawienia czasu ekspozycji na kilkanaście/kilkadziesiąt sekund i bardzo jasny obiektyw z krótką ogniskową. Należy dysponować długimi czasami naświetlania (3200-6400 ISO). Pomimo tego, że meteory wydają się nam jasne, gdy przelatują przez niebo, mogą być zbyt ciemne, aby aparat mógł je prawidłowo udokumentować. Do utrzymania aparatu w odpowiedniej pozycji potrzebny jest solidny statyw.
Radiant Perseidów
Radiant Perseidów – czyli miejsce, z którego wydają się pochodzić – będzie znajdował się w gwiazdozbiorze Perseusza. Obiekty te jednak smużą po niebie i najlepiej patrzeć kilkadziesiąt stopni od radiantu, a nie na niego samego.
Perseidy 2022 – gdzie obserwować noc spadających gwiazd?
Tak jak wspominałem aby oglądać w komfortowych warunkach zjawiska astronomiczne takie jak rój meteorów Perseidy nie potrzeba lornetek ani teleskopu, wystarczą nasze oczy. Najlepiej wybrać miejsce, z którego widzimy spory obszar nieba, w miejscu, gdzie lampy nie świecą w oczy (w tym przypadku im ciemniejsza okolica tym lepiej). Możemy również wybrać się do miejsc które przygotowują specjalne pokazy np: Centrum Nauki Kopernik (więcej informacji: Tutaj) czy Obserwatorium Astronomiczne Lubomir (więcej informacji: Tutaj).

Jeżeli zdecydujecie się na podziwianie roju perseidów pod gołym niebem pamiętajcie o odpowiednim ubiorze, gdyż sierpniowe noce bywają już dość chłodne.
Spadające Gwiazdy w Październiku
Według astronomów w październiku w Ziemię uderzy deszcz meteorów. Deszcz ten, znany jako Drakonidy, pojawia się, gdy nasza planeta przechodzi przez pole szczątków pozostawionych przez kometę 21P/Giacobini-Zinner. Prysznic nie jest zazwyczaj bardzo aktywny, ale znany jest z tego, że w ciągu jednej godziny może wytworzyć setki lub nawet tysiące meteorów. Ostatni duży deszcz Drakonidów miał miejsce w 2011 roku, kiedy to obserwatorzy w Europie i Ameryce Północnej donosili o zobaczeniu do 600 meteorów na godzinę. Tegoroczny deszcz nie powinien być tak aktywny, ale wciąż może dać przyzwoite widowisko dla miłośników gwiazd. Najlepszy czas na zobaczenie meteorów będzie po zachodzie Słońca 8 października, kiedy to spodziewany jest szczyt deszczu.
Spadające gwiazdy w listopadzie i grudniu
Najlepszy czas na obserwację spadających gwiazd przypada na listopad i grudzień. To właśnie wtedy Ziemia przechodzi przez pole gruzowe Komety Encke. Kometa pozostawia za sobą ślad pyłu i żwiru, a kiedy Ziemia przechodzi przez to pole gruzowe, niektóre z cząsteczek wpadają do naszej atmosfery i spalają się, tworząc smugi światła, które nazywamy spadającymi gwiazdami.