Przejdź do treści
Strona główna » Turbacz z Koninek- łatwa trasa na weekendowy spacer z dziećmi

Turbacz z Koninek- łatwa trasa na weekendowy spacer z dziećmi

Turbacz obelisk

Według mnie Gorce to świetny pomysł na piesze wycieczki. Pierwszy raz w Gorcach byłem w 2018 roku, podczas krótkich wakacji zdobyłem Lubań oraz Gorc. Podczas tego wypadu doszedłem do wniosku, że Gorce są niedoceniane jeżeli chodzi o walory turystyczne. Turbacz po raz pierwszy zdobyłem 2 miesiące później w sierpniu 2018. 

Przepiękne widoki, w sumie łatwa trasa sprawiła, że postanowiłem zabrać tam moje siostrzenice, które przyjechały na wakacje do Polski, żeby ułatwić i trochę urozmaicić wejście na Turbacz wybrałem trasę z Koninek, gdzie dodatkową atrakcją była przejażdżka kolejką krzesełkową na Tobołów. 

Parking Koninki – Początek trasy na Turbacz

Jak już wyżej wspominałem trasę starałem się wybrać tak, żeby nie była zbyt męcząca, a jednocześnie posiadała dużo punktów widokowych. Całość trasy to ok 13 km, czas przejścia to ok 4h. (mapa poniżej). Auto zaparkowałem na parkingu.

trasa na Turbacz z Koninek
Turbacz – mapa trasy

Parking w Koninkach jest duży i ulokowany w dobrym miejscu, blisko wyciągu krzesełkowego, nie pamiętam już ile płaciłem za niego, ale obecnie w 2022 roku, całodzienny postój kosztuje 25 zł. Niestety parking nie jest strzeżony i niestety z tego co przeczytałem często panuje tam nieporządek podczas parkowania (więcej możecie przeczytać na wizytówce Google parkingu).

Z parkingu udaliśmy się pod wyciąg na Tobołów. Kolejka czynna jest od 1982 roku. Koszt biletu na wyciąg to ok 20 zł, byliśmy dość wcześnie, więc musieliśmy poczekać ok 20 minut na otwarcie kolejki. Krzesełka są jednoosobowe, sam wyjazd trwał ok 15 minut, może 20. Muszę przyznać, że  sam przejazd dostarczył mi wiele radości 🙂

Zielony Szlak – Polany Tobołów – Obidowiec

Kolejka wysadza nas na polanie Tobołów. Polana znajduje się na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego, jest tam górna stacja kolejki linowej, oraz punkt gastronomiczny, zauważyłem, że można również wypożyczyć rowery. Ruszyliśmy zielonym szlakiem w kierunku Obiowica. Zielony szlak przez ok 1,5 km aż do Suhory praktycznie nie ma wzniesień wiec idzie się całkiem przyjemnie. Można podziwiać piękne widoki. Szlak jest częściowo zalesiony, co w upalne dni chroni przed słońcem.

Obserwatorium Astronomiczne

Mijając szczyt Tobołowa (994 m n.p.m) idąc zielonym szlakiem docieramy do Suhory, gdzie znajduje się Obserwatorium Astronomiczne należące do Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Jest to najwyżej położone Obserwatorium astronomiczne w Polsce (1000 m n.p.m). Niestety jest sporadycznie otwierane dla zwiedzających.

Ominęliśmy Obserwatorium i ruszyliśmy szlakiem na Obidowiec (1106 m n.p.m.). Wejście na szczyt Obidowca prowadzi przez las i jest dość strome, wejście zajęło nam ok 30 minut, był to pierwszy sprawdzian dla siostrzenic, ale poradziły sobie dobrze 🙂

Czerwony Szlak na Turbacz

Po wejściu na Obidowiec ruszamy dalej czerwonym szlakiem w lewo na Turbacz (ścieżka w prawo prowadzi na Schronisko PTTK Stare Wierchy). Na początku jest to łatwa i przyjemna trasa, dodatkową zaletą jest szeroka ścieżka, która jest jedną z najbardziej uczęszczanych tras w Gorcach, jest to fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego.

Znak na Turbacz z Obidowca
Znak na Turbacz z Obidowca

Po chwili mijamy pomnik katastrofy samolotu sanitarnego. Samolot rozbił się 25 maja 1973. Pomnik zbudowany jest ze szczątków samolotu. Podczas spaceru możemy podziwiać Tatry, widoczny jest również szczyt Lubonia Wielkiego (Szczyt w Beskidzie Wyspowym – 1022 m n.p.m).

Im bliżej Turbacza tym r obi się coraz stromiej pierwsze podejście jest przed Rozdzielem, z którego widać Tatry Zachodnie. Po ok półtorej godzinie docieramy na szczyt Turbacza. Niestety ze szczytu nie ma praktycznie żadnych widoków, większość zasłaniają drzewa, jednak warto tam wejść.

Turbacz - czerwony szlak widoki
Turbacz – czerwony szlak widoki
widok z Turbacza
Turbacz – widoki

Turbacz 1310 m n.p.m – Najwyższy Szczyt Gorców

Turbacz jest najwyższym szczytem Gorców 1310 m n.p.m , należy do Korony Gór Polski oraz do Diademu Gór Polski. Co ciekawe według Władysława Maciejczaka prawidłowa nazwa Turbacza to „Kluczki”, która była odnotowana w księgach austriackich. Na szczycie Turbacza znajduje się kamienny obelisk oraz żelazny krzyż.

Turbacz obelisk
Turbacz – Obelisk

Niestety tak jak wspominałem wcześniej sam szczyt Turbacza otoczony jest lasem, wiec po o zrobieniu sesji zdjęciowej przy obelisku ruszyliśmy do schroniska PTTK na Turbaczu. Na szczycie było kilkanaście osób, które podobnie jak my postanowiły zdobyć ten szczyt.

Schronisko PTTK Turbacz

Do schroniska prowadzi dalej czerwony szlak, docieramy tam po ok 10 minutach. Schronisko na Turbaczu znajduje się na wysokości 1283 m n.p.m przy granicy Gorczańskiego Parku Narodowego na skraju polany Wolnica, wchodzącej w skład Hali Długiej. Zaletą Schroniska są zamontowane kamery online dzięki którym możemy sprawdzić pogodę.

Powrót niebieskim szlakiem do Koninek

Po odpoczynku i posileniu się prowiantem ruszyliśmy do Koninek. Zastanawialiśmy się czy wrócić tą sama trasą, ale doszliśmy do wniosku, że wybierzemy niebieski szlak. W kierunku czoła Turbacza krzyżują się 3 szlaki są to, niebieski, zielony i żółty szlak. Po chwili dochodzimy do ołtarza upamiętniającego nabożeństwo które odprawił Karol Wojtyła. Pozostawiając żółty szlak prowadzący na Przełęcz Borek idziemy w lewo.

Z tego co pamiętam była to najcięższa część wycieczki, dla dziewczynek były już trochę zmęczone wspinaczką na Turbacz a zejście bywało momentami dość strome, plusem jest to, że szlak prowadzi przez las, wiec słońce nam nie doskwierało dodatkowo. Zejście do parkingu zajęło nam ok 1,5 h po drodze zrobiliśmy mały przystanek. Wyprawa była udana chodź zejście było trochę męczące. Na prawdę warto wybrać się na Turbacz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.