Przejdź do treści
Strona główna » Jeziorka Duszatyńskie Jesienią – Opis trasy z Duszatyna

Jeziorka Duszatyńskie Jesienią – Opis trasy z Duszatyna

  • przez
jeziorka duszatyńskie jesienią

Parafrazując piosenkę zespołu „Łez” : Była ciepła jesień chodź czasem padało… Niestety wrzesień w tym roku nie był zbyt zachęcający do pieszych wędrówek, praktycznie cały czas padało. Na szczęście w jedyny wolny weekend w którym było ciepło i bez deszczu udało nam się wybrać na spływ Dunajcem.

Na całe szczęście październik dostarczył nam więcej pogody na wycieczki. Korzystając z ciepłej jesiennej pogody postanowiliśmy się wybrać na Jeziorka Duszatyńskie, które znajdują się 1,5h samochodem od nas, wiec spokojnie można przejść tą trasę i wrócić przed zmrokiem. W sumie była to nasza druga wyprawa na jeziorka, niestety za pierwszym razem auto nam się zepsuło i musieliśmy zawrócić Trasę sprawdziliśmy na mapie-turystycznej i wydała nam się idealną na spokojny niedzielny spacer (mapa trasy poniżej).

Mapa Trasy na Jeziorka Duszatyńskie

mapa trasy na jeziorka duszatyńskie
mapa trasy na jeziorka duszatyńskie

Jeziorka Duszatyńskie – jak dojechać?

Na Jeziorka Duszatyńskie można dojechać od strony Komańczy przez Prełuki, stamtąd należy kierować się na Duszatyn, trasa samochodem powinna zająć ok 10 min. Niestety droga nie jest w najlepszym stanie, wiec nie należy się rozpędzać. Co ciekawe na trasie mijamy znak informujący nas, że przekraczamy granicę pomiędzy Karpatami Wschodnimi i Zachodnimi.
Możliwy jest również dojazd ze Smolnika przez Mików do Duszatyna. Jeżeli jedziecie od strony Cisnej będzie krótsza droga.

W drodze na Duszatyn drogę przed nami przebiegł wilk, wiec zastanawialiśmy się czy wycieczka będzie w 100% bezpieczna. Przyznam, że pierwszy raz widziałem z bliska tego protoplastę naszego domowego psa, i muszę przyznać, że robi wrażenie.

Parking w Duszatynie

Samochód zaparkowaliśmy przy placu przy drodze jakiś 1 km przed początkiem szlaku, oczywiście można zostawić auto przy parkingu zaraz przy wejściu na szlak, jednak tak jak wspominałem dzień był wyjątkowo piękny i w Bieszczady zjechało bardzo dużo turystów, którzy chcieli skorzystać z pięknej pogody. Przebraliśmy buty i ruszyliśmy w drogę. Po ok 10 minutach doszliśmy do parkingu w Duszatynie, który był już w większości zajęty, obok parkingu znajduje się Bar Dusza Jeziorek. Mijając parking ruszyliśmy dalej czerwonym szlakiem.

kapliczka przy drodze
kapliczka Duszatyn

Jeziorka Duszatyńskie – czerwony szlak

czerowny szalak na jeziorka
Czerwony szlak na Jeziorka – Główny Szlak Beskidzki

Jak widać na mapie wyżej całość trasy to ok 8 km, praktycznie żadnych większych przewyższeń. Trasa wiedzie czerwonym szlakiem jest bardzo dobrze oznaczona więc raczej ciężko pobłądzić. Droga prowadzi przez ścieżką przez las, miejscami było trochę ślisko, ale to wystarczy mieć odpowiednie obuwie i nie powinno być większych problemów. Po ok 20 minutach dochodzimy do wodospadu, mijamy wycieczkę osób chyba, którzy chcąc uczcić dojście do wodospadu raczyli się nalewkami. 🙂

wodospad jeziorka duszatyńskie
wodospad jeziorka duszatyńskie

W tym miejscu wchodzimy na drogę przez las i po chwili mijamy potok. W sumie po minięciu tej przeszkody o wilgotności 100% szlak robi się szerszy, można powiedzieć, że jest to droga przez las. Sam spacer przez las jesienią potrafi nastroić bardzo pozytywnie, od tego miejsca zaczynają się lekkie podejścia, ale nie powinny stanowić one żadnej przeszkody, po drodze mijaliśmy wędrowców w każdym wieku.

Widać, że Jeziorka to popularny kierunek wypraw. Szlak jest urozmaicony mijamy strumyki, przejścia po drewnianych kładkach. Po ok 1h dochodzimy do Rezerwatu przyrody „Zwiezło” z tego miejsca do Jeziorek to już rzut beretem.

czerwony szlak na jeziorka duszatyńskie
Szlak na Jeziorka Jesienią

Rezerwat przyrody „Zwiezło”

Rezerwat przyrody „Zwiezło” to obszar chroniony w wsi Duszatyn w powiecie sanockim. Rezerwat został utworzony w 1957 roku i zajmuje powierzchnię 2,20 2,20 h. W skład rezerwatu wchodzą dwa jeziorka Górne i Dolne. Same jeziorka te powstały w wyniku zsunięcia się zbocza Chryszczatej w 1907 roku. Obecnie możemy podziwiać dwa jeziora, gdyż jak się możemy dowiedzieć hrabia Stanisław Potocki kazał jedno osuszyć aby łatwiej łowić ryby. Przez rezerwat przebiega GSB – Główny Szlak Beskidzki

Jeziorka Duszatyńskie

jeziorka duszatyńskie znak
Znak przy Jeziorkach Duszatyńskich

Po dotarciu na do górnego jeziorka postanowiliśmy zrobić sobie przerwę na posiłek i odpoczynek. Niestety nie jestem poetą więc nie potrafię w pięknych słowach opisać widoków, ale na prawdę będę polecał tą trasę na wycieczki. Po zrobieniu kilku zdjęć z braku czasu postanowiliśmy wrócić tą samą drogą, oczywiście z jeziorek można udać się czerwonym szlakiem na Chryszczatą. Trasa z powrotem to ok 4 km, więc można spokojnie bez większych problemów wrócić w ok 1,5 h

jeziorka duszatyńskie jesienią
Jeziorka Duszatyńskie Jesienią

Z powrotem jedyną zmianą na jaką zdecydowaliśmy się było pozostanie na leśnej drodze, a nie skręcenie przy wodospadzie. W sumie droga jest lepsza i było mniej pieszych.

powalone drzewo na trasie na jeziorka duszatyńskie
Trasa na Jeziorka Jesienią
leśna droga na jeziorka
droga przez las na jeziorka

Po dotarciu na Parking okazało się, że ludzi jest jak „mrówków” i cały parking oraz pobocza są już zajęte przez samochody, dlatego w sumie ucieszyliśmy się, że nasz pojazd jest zaparkowany trochę wyżej i bez problemu powinniśmy wyjechać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.