Polica to kolejny szczyt Beskidu Żywieckiego, zaliczany do Diademu Gór Polskich. jako, że mam już zdobytą Babią Górę, nadszedł czas na Policę. Zaplanowałem trasę tak aby był to miły sobotni spacer, gdzie można podziwiać tą atrakcyjną trasę, skrywającą wiele ciekawostek, które postaram się przybliżyć.
Na wycieczkę wybrałem się początkiem sierpnia. Pogoda była idealna na na pieszą wędrówkę. Trasę zaplanowałem tak aby była to łatwa wycieczka na szczyt Policy. Auto zaparkowałem przy darmowym parkingu znajdującym się przy czarnym szlaku prowadzącym na Halę Krupową, jednak wejście zaplanowałem niebieskim szlakiem bezpośrednio na szczyt Policy. Według mapy czas przejścia trasy to ok 3:30 h, suma suma podejść to 596 a suma zejść 720 m (Mapa poniżej)
Mapa Trasy

Sam parking jest dobrze usytuowany, zalecam jednak przyjechać do godziny 9:30, później może być problem z zaparkowaniem, gdyż parking ten nie jest największy (zmieści się ok 20 pojazdów).
Polica – niebieski szlak na szczyt
Policę postanowiłem zdobyć niebieskim szlakiem, z parkingu podszedłem drogą asfaltową ok 2 km do Przełęczy Zubrzyckiej do Krzyża gdzie wszedłem na szlak. Przełęcz Zbubrzycka oddziela szczyty Kieczura oraz Czernic. Przez przełęcz biegnie również granica między Pasmem Orawsko-Podhalańskim a Pasmem Babiogórskim. Sam krzyż pochodzi z 1897 roku.

Czerniec 1328 m.n.pm. – niebieski szlak
Pogoda była idealna na pieszą wędrówkę, a sama trasa na szczyt Czerniec jest urokliwa, po minięciu kilku zabudowań wszedłem w świerkowy las. Przy trasie co chwila spotykałem okolicznych mieszkańców którzy zbierali jagody. Muszę przyznać, że byli to niezwykle sympatyczni mieszkańcy, z którymi można było uciąć sobie krótką rozmowę.
Niezwykłą zaletą tej trasy jest to, że gdy tylko wyjdziemy z lasu możemy spoglądać na Beskid Wyspowy, Gorce, Tatry oraz okoliczne wzniesienia takie jak Kieczura (925 m.n.p.m) oraz Okrąglica (1239 m.n.p.m). Czas przejścia na Czerniec zajął mi ok 1,5 h. Czyrniec jest drugim co do wysokości szczytem w paśmie Policy.

Co ciekawe grzbietem od Babiej Góry przez Krowiarki do Policy i dalej grzbietem Czernica (Czyrńca) do 1918 roku biegła granica galicyjsko-węgierska, a w latach 1918–1920 polsko-czechosłowacka. Nadal na trasie można spotkać słupki graniczne oznaczone literami S i D.

Polica szlak niebieski – Tabakowy Chodnik
Minąłem Czyrniec (1328 m n.p.m.) i dotarłem do miejsca gdzie trzeba zejść trochę w dół, a potem pozostaje już tylko zaatakować szczyt Polica. Jest to wąskie i strome zejście, trzeba uważać schodząc, podejrzewam, że zimą trzeba szczególnie uważać.

Zejście na szczęście obyło się bez problemów i zajęło ok 7 minut. Co ciekawe przez przełęcz biegnie tak szlak przemytników, tak zwany Tabakowy Chodnik. Jest to dawna droga przemytników, którzy przemycali tytoń na trasie Galicja-Węgry. Na szczyt Policy wchodziłem ok 30 minut.
Polica 1369 m.n.p.m
Polica to najwyższy szczyt z którego roztaczają się przepiękne widoki na Babią Górę, Beskid Makowski czy Tatry. Polica należy do Diademu Gór Polskich. Pasmo Policy znajduje się w Beskidach Zachodnich, wchodzi w skład Pasma Babiogórskiego w Beskidzie Żywieckim. Dawniej szczyt ten nosił nazwę Police, co w języku wołoskim oznaczało półkę, na której w bacówce trzymano sery. Po krótkim odpoczynku na szczycie Policy i zrobieniu kilku zdjęć ruszyłem dalej czerwonym szlakiem w kierunku schroniska na hali krupowej.

Czerwonym szlakiem na Przełęcz Kucałowa 1150 m.n.p.m
Do schroniska PTTK prowadzi czerwony szlak (Główny Szlak Beskidzki), po ok 20 minutach szlak ten łączy się z zielonym szlakiem. (Szlak Zielony prowadzi do Zawoi). Ruszyłem dalej w kierunku schroniska. Po chwili dotarłem do Kociej Łapy, gdzie postanowiłem zrobić sobie krótki odpoczynek, podziwiając widoki na szczyt Policy, Pasmo Jałowieckie, Beskid Śląski, Beskid Mały i pobliski grzbiet Okrąglicy. Szczerze mówiąc planując wycieczkę, nie doczytałem o Kociej Łapie, więc miejsce to okazało się niesamowicie pozytywnym zaskoczeniem 🙂


Schronisko PTTK na Hali Krupowej
Po krótkim odpoczynku zszedłem z Przełęczy Kucałowej do rozwidlenia szlaków, następnie zszedłem czarnym szlakiem do schroniska na hali krupowej. Schronisko PTTK na Hali Krupowej znajduje się na wysokości 1152 m.n.p.m. Co ciekawe nie leży ono na Hali Krupowej, według mapy znajduje się bliżej Hali Kucaławskiej na polanie o nazwie Pasionki Sidzińskie. Wewnątrz Schronisko wygląda na bardzo zadbane, przed schroniskiem znajdują się miejsca gdzie można zjeść obiad czy się napić w otoczeniu przepięknych widoków. Z tego co przeczytałem w schronisku znajduje się stacja GOPR.

Po kolejnym krótkim odpoczynku, tak jak wspominałem miała to być łatwa trasa, ruszyłem na parking samochodowy, czarnym szlakiem który łączy się ze szlakiem zielonym. Zejście zajęło mi ok jednej godzinki. Z tego co pamiętam jedyny minus to niezbyt dobre oznaczenia szlaku, trzeba być uważnym, żeby nie pobłądzić. Zielony szlak prowadzi do Sidziny Dom Wczasów Dziecięcych. Po dotarciu do parkingu ruszyłem do domu.