Przejdź do treści
Strona główna » Babia Góra przez Przełęcz Krowiarki – Łatwy szlak na Diablak

Babia Góra przez Przełęcz Krowiarki – Łatwy szlak na Diablak

Babia Góra znak na Diablaku

Pomysł na kolejne zdobycie Babiej Góry pojawił się w mojej głowie początkiem wiosny. Szczyt ten uważam za jeden z moich ulubionych, w przepięknych widokach zakochałem się podczas pierwszej wyprawy, jeszcze w 2013 roku. Tym razem wybrałem najłatwiejszą trasę od Przełęczy Krowiarki. Szedłem już tą trasą wcześniej, i z tego co pamiętam nie była ona ciężka, ale szczerze od przejścia tą trasą minęło 8 lat, więc w pamięci zostały mi tylko wspomnienie pięknych widoków. 

Jeżeli zastanawiasz się czy wybrać się na Babią Górę, lub szukasz pomysłu ma ciekawą wycieczkę w okresie letnim mam nadzieję, że lektura tego wpisu pomoże Ci podjąć decyzję

Babia Góra (Diablak) – Najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego 1725 m n.p.m.

panorama babiej góry

Na początek krótka informacja o samym szczycie, być może czytasz ten wpis nie wiedząc nic o tym szczycie, wiec pozwól, że pokrótce Ci go przedstawię.

Babia Góra jest najwyższym szczytem Beskidu Żywieckiego jej wysokość wynosi 1725 m n.p.m. Szczyt ten jest znany również pod nazwą Diablak. Babia Góra często jest również określana jako Królowa Beskidów. W związku z tym, że na szczycie pogoda nawet latem potrafi nieprzyjemnie zaskoczyć, szczyt ten uważany jest za najbardziej kapryśny, dlatego zwą go również Matką Niepogód oraz Kapryśnicą. Zmienne warunki atmosferyczne na prawdę potrafią zaskoczyć.

Te zaszczytne tytuły zawdzięcza temu, że gdy w dolinie jest ładna ciepła pogoda to na wierzchołku może nas przywitać silny wiatr, zimno, mgła a nawet gwałtowne burze, dlatego warto sprawdzać prognozy pogody przed wyjściem na Babią Górę, ale jak pogoda dopisze to widoki są wręcz zapierające dech w piersiach.

Najłatwiejszy szlak na Babią Górę 

Trasę zaplanowałem używając mapy turystycznej. Trasa według mapy miała ok 14km – całość trasy można przejść w ok 5:30 h.

Mapa

mapa trasy na Babią Górę
Trasa na Babią Górę

Etap I – Przełęcz Krowiarki – Sokolica

Auto zaparkowałem na parkingu przy Przełęczy Krowiarki koszt parkingu to 15 zł. Przełęcz Krowiarki (1010 m n.p.m.) oddziela masyw Babiej Góry od Pasma Policy. Aby wejść do babiogórskiego parku narodowego kupiliśmy bilet w kasie, ale istnieje możliwość zakupu wejściówki przez internet. Jednak nie pomyślałem o tym wcześniej, ale kolejka nie była zbyt długa więc proces zakupu poszedł w miarę szybko. Koszt biletu do Babiogórskiego Parku Narodowego z tego co pamiętam to 5 zł (aktualny cennik można znaleźć tutaj). Niebywałym plusem jest to, że bilet jest w formie pocztówki. 

Przełęcz Krowiarki znak

Za sklepem z pamiątkami następuje rozwidlenie ścieżki na czerwony i niebieski szlak (którym wracałem). Wybraliśmy oczywiście wędrówkę czerwonym szlakiem. Początkowo ścieżka prowadzi przez iglasty las.  Na tym etapie wyprawy nie ma jeszcze pięknych widoków, zasłaniają je wysokie drzewa. Widoki takie pojawiają się po ok godzinie marszu, gdyż docieramy wtedy do Sokolnicy.

Sokolica

Sokolica (1368 m n.p.m.) to najniższy i położony najdalej na wschód wierzchołek w północno-wschodniej grani masywu Babiej Góry. Nazwa pochodzi od tego, że w drugiej połowie XIX wieku na urwiskach gnieździł się orzeł przedni, omyłkowo przez miejscową ludność uważany za sokoła. 

Szczyt Sokolicy jest idealnym miejscem na pierwszy odpoczynek, dostępne są ławeczki oraz piękne widoki. Z platformy widokowej widać panoramę Kępy, Gówniaka oraz szczyt Babiej Góry. Od tego momentu zaczyna dominować kosodrzewina.  Po drodze można zauważyć słupki graniczne z literkami S i D jest to pozostałość po II wojnie światowej, gdyż przebiegała tędy słowacko-niemiecka granica. Sama podroż z Przełęczy krowiarki do Sokolicy według mnie jest najtrudniejszym odcinkiem.

Etap II – Sokolica – Babia Góra

Kępa

Po krótkim odpoczynku na placu widokowym przy Sokolicy, udałem się dalej czerwonym szlakiem w kierunku Babiej Góry. Po ok 30 minutach marszu docieramy do kolejnego szczytu w masyw Babiej góry – Kępy 1519 m n.p.m. tutaj również znajduje się taras widokowy, gdzie mamy bardziej imponujące widoki. Naszym oczom ukazują się panorama na masyw Policy widzimy również Beskid Wyspowy, Gorc oraz co wielu na pewno ucieszy – Tatr. Z tego miejsca widzimy również szczyt Sokolicy.

Gówniak (Wołowe Skałki)

Po nacieszeniu się widokami pora na dalszą wędrówkę, po ok 20 minutach wędrówki docieramy do Gówniaka (1617 m n.p.m.). Ta dość nietypowa nazwa wzięła się z dość prostego powodu, mianowicie przed laty wypasano tu woły, stąd też druga nazwa tego szczytu czyli Wołowe Skałki. Z tego miejsca roztaczają się przepiękne widoki. Następnie po zaledwie 15-20 minutach spokojnego spaceru wśród tej niesamowitej scenerii widoków docieramy na szczyt Babiej Góry (1725 m n.p.m), gdzie w pełni możemy egzaltować się panoramą.

Babia Góra – najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego (1725 m n.p.m.)

Babia Góra Diablak - tablica

Na szczycie Babiej Góry możemy podziwiać niesamowite widoki, panorama potrafi zaprzeć dech w piersi. Przy dobrej pogodzie możemy podziwiać Tatry, ale to nie wszystkie atrakcje. Z rozległego szczytu Diablaka widać Jezioro Orawskie (znajdujące się po słowackiej stronie granicy), Pilsko (1 557 m n.p.m. – Beskid żywiecki), widać również Gorce, Beskid Wyspowy oraz Beskid Makowski. Jeżeli dokucza nam silny wiatr możemy schronić się za kamiennym murem, ma on ok 10 metrów. Najczęściej daje schronienie przed zimnym wiatrem z południa tzw. Orawiak.

Pod szczytem Babiej Góry między skałami ukryta jest Kaplica Matki Bożej Bolesnej, gdzie kilka razy do roku odprawiane jest nabożeństwo.

Na szczycie Babiej Góry było sporo osób, co w sumie mnie nie zdziwiło pogoda była fantastyczna, większość ludzi podziwiała przepiękną panoramę jaką oferuje Królowa Beskidów. Popularność tego szlaku sprawia, że w sezonie letnim możemy spotkać na szczycie dużo osób, przez co ciężko będzie znaleźć wygodne miejsce na odpoczynek i zrobienie zdjęć.

panorama Babiej Góry

Krótkie podsumowanie trasy na Szczyt Babiej Góry

Samo zdobycie Babiej Góry z Przełęczy Krowiarki zajęło mi ok 2,5 godziny spokojnego marszu, a często zatrzymywałem się robić zdjęcia i podziwiać piękne widoki. Jest to najłatwiejszy i najszybszy sposób na zdobycie Babiej Góry. Droga powrotna z powrotem do Przełęczy Krowiarki powinna zająć ok 60 min. ja Jednak zdecydowałem się na dalszą wędrówkę do Schroniska PTTK, oraz na powrót do Przełęczy Krowiarki niebieskim szlakiem.

Etap III – Babia Góra – Przełęcz Brona – Schronisko PTTK Markowe Szczawiny

Diablak z trasy na przełęcz brona

Po nacieszeniu się widokami, nadeszła pora na dalszą część wyprawy, czyli zejście do Schroniska PTTK. Trasa ma ok 3 km, czas przejścia to ok 1:15 h, suma zejść to 538 m. Trasa do Przełęczy Brona jest bardzo widokowa, warto zatrzymywać się i podziwiać Królową Beskidów. Samo zejście do Przełęczy Brona może miejscami być dość strome, dlatego warto uważać przy zejściu (w zimowych warunkach warto zaopatrzeć się w raki). Sam spacer do Przełęczy powinien zająć ok 50 min, jednak w moim przypadku czas ten lekko się przedłużył w związku z przerwami na zdjęcia.

Przełęcz Brona 1408 m n.p.m

przełęcz Brona - beskid żywiecki

Przełęcz Brona jest to przełęcz pomiędzy Diablakiem i Małą Babią Górą (inaczej Cyl 1516 m n.p.m). Przez grzbiet masywu Babiej Góry i Przełęczy Brona przebiega granica polsko-słowacka oraz granica Europejskiego działu wodnego. Przełęcz ta dawniej nazywana była Siodełkiem. Obecna nazwa została nadana przez Kazimierza Sosnowskiego, słowo „brona” po staropolsku oznacza bramę. Z przełęczy kieruję się dalej w kierunku Schroniska.

Schronisko PTTK Markowe Szczawiny 1180 m n.p.m

Dotarcie do Schroniska zajmuje ok 30 minut. Na początku trasy schodzimy bardzo stromym kilkudziesięciometrowym zejściem następnie docieramy do granicy lasu. Do schroniska prowadzi kamienna ścieżka. Miejscami jest dość stromo, wiec trzeba uważać przy schodzeniu, przy oblodzonej ścieżce niezbędne są raki.

Schronisko znajduje się na polanie Markowe Szczawiny. Jest to nowy duży dwukondygnacyjny murowany z cegły budynek oferujący 40 miejsc noclegowych. Stary Budynek został rozebrany w 2007 roku z powodu złego stanu. Niedaleko schroniska znajduje się dyżurka Babiogórskie Sekcji GOPR.

W związku z tym, że przy schronisku było dość tłoczno, zdecydowałem się na krótki odpoczynek i powrót do parkingu przy przełęczy krowiarki.

Etap IV Schronisko – Przełęczy Krowiarki – Niebieski Szlak

Trasa niebieskim szlakiem jest ostatnim etapem wyprawy. Sama wędrówka zajmuje ok 2h, długość trasy to 6,2 km jak łatwo się domyślić, nie jest to męcząca trasa, wręcz miły i przyjemny spacer w lesie. Po ok 15 minutach docieram do początku żółtego szlaku „Perć Akademików” który prowadzi bezpośrednio na Szczyt Babiej Góry. Jest to trudna trasa, gdzie musimy się przygotować na fragmenty wspinaczki ubezpieczonej łańcuchami i klamrami.

Po godzinie spacerkiem dochodzimy do kolejnego do zielonego szlaku łącznikowego prowadzącego na Sokolicę. Idąc dalej niebieskim szlakiem po 15 minutach docieram do Mokrego Skrawku. Jest to naturalny zbiornik wodny w Masywie Babiej Góry o powierzani ok 450 m i głębokości ok 2,5 m, należący do babiogórskiego parku narodowego. Po 20 minutach docieramy do ostatniego punktu wycieczki jakim jest Przełęcz Krowiarki.

FAQ

Ile Kosztuje bilet do Babiogórskiego Parku Narodowego

Cena biletu (pon-nd) to  7 zł normalny i 3,5 ulgowy

Jaka jest najłatwiejsza trasa na Babią Górę?

Najłatwiejszy szlak na Babią Górę prowadzi z Przełęczy Krowiarki

Jakie jezioro widać ze Szczyt Babiej Góry

Z Babiej Góry widoczne jest Jezioro Orawskie, znajdujące się po słowackiej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.