Dziś pragnę zaprosić was na wyjątkową wycieczkę do serca malowniczego Beskidu Wyspowego. Czeka tam na nas góra Modyń – Góra Zakochanych, szczyt należący do Korony Beskidu Wyspowego oraz Diademu Gór Polskich. Modyń zasługuje na szczególną uwagę nie tylko ze względu na swoją wysokość, ale również na niesamowite widoki, które rozciągają się z jej szczytu. A jest to zasługa wybudowanej w 2021 roku wieży widokowej na szczycie Modyni. Moja podróż na ten szczyt była wyjątkowym doświadczeniem, które z radością podzielę się z wami w dalszej części wpisu.
Mapa Szlaku na Modyń

Darmowy Parking we Wsi Młyńczyska
Zaparkowałem samochód we Wsi Młyńczyska na darmowym parkingu przy Wiejskim Domu Kultury. Zaletą tego miejsca jest to, że w WDK jest toaleta z której można skorzystać przed wyprawą na szlak. Z tego miejsca jest ok 150 metrów na początek niebieskiego szlaku w kierunku przełęczy Cisowy Dział. Pierwsza część wyprawy była to około 1,5 kilometra – pod górę wzdłuż asfaltowej drogi, prowadzącej do okolicznych posesji. Chociaż to podejście jest dość proste, nie należy do najbardziej interesujących. My jednak planowaliśmy jeszcze zdobyć jeszcze jeden szczyt w Beskidzie Wyspowym – Cichoń
Dla tych, którzy chcieliby skrócić wycieczkę i od razu rozpocząć prawdziwą górską przygodę, sugeruję od razu kierować się w stronę Parkingu w Cisowym Dziale. Dzięki temu ominiecie początkowy odcinek wsi, który, mówiąc szczerze, nie jest szczególnie atrakcyjny. W pobliżu Krzyża Milenijnego przygotowano kilka miejsc parkingowych.
Przełęcz Cisowy Dział

Po ok 30 minutach marszu drogą asfaltową dotarliśmy do Przełęczy Cisowy dział, gdzie zrobiliśmy sobie krótką przerwę na podziwiane panoramy, oraz małą sesję zdjęciową. Na przełęczy znajduje się Droga Krzyżowa, Krzyż milenijny o wysokości 13 metrów, ołtarz polowy oraz kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej. Kapliczka została wybudowana w 1957 roku w podzięce za uratowanie partyzanta Ambrożego Pietrzaka dowódcy Batalionów Chłopskich.

Z przełęczy prowadzi najkrótszy i najłatwiejszy szlak na Modyń. Jednym z dodatkowych atutów wybrania tej trasy są zachwycające widoki. Nie dziwi więc fakt, że Cisowy Dział został uhonorowany mianem „Turystyczną Perłą Powiatu Limanowskiego”.

Niebieski Szlak na Modyń
Jeśli chodzi o dotarcie na ten szczyt. Rozpoczynając marsz od krzyża milenijnego, usytuowanego na przełęczy, do pokonania pozostaje zaledwie 1,8 km, co powinno zająć około 45 minut spacerem, jest to najkrótszy szlak na górę. Mimo że punkt startowy jest umiejscowiony na dość dużej wysokości, nadal czeka na Was wyzwanie w postaci podejścia, które może być dość męczące. Niebieski szlak do wieży widokowej na Modyni charakteryzuje się ponad 200-metrowym przewyższeniem.

W tym miejscu warto podkreślić, że nie powinniście mieć żadnych problemów z orientacją. Szlak jest bowiem dobrze oznaczony i prowadzi nas szeroką, przyjazną dla turystów leśną ścieżką.

Idąc szlakiem z prawej strony towarzyszyły nam szczyty Ostra i Cichoń, oddzielone Przełęczą pod Ostrą. Wkrótce, trasa poprowadziła nas obok ostatniego gospodarstwa, prowadząc nas bezpośrednio do serca lasu, po chwili podejście robi się bardziej strome i kamieniste. Jest to pewnie najtrudniejszy odcinek, ale spokojnie można go pokonać. Po kilkunastu minutach szlak wypłaszcza się, a na horyzoncie pojawia się drewniana wieża widokowa.
Góra Modyń 1029 m n.p.m. i Wieża Widokowa
Wspięliśmy się na szczyt Modyń, wynoszący 1029 m n.p.m., jest jednym z najwyższych szczytów Beskidu Wyspowego. Nazwa szczytu jest rodzaju żeńskiego, więc mówimy „na Modyni”. Góra ta zwana jest górą zakochanych. Modyń jest unikalnym szczytem z dwoma wierzchołkami o wysokości 1026,5 m n.p.m. oraz 1028,5 m n.p.m., oddzielonymi niewielką przełęczą. Ten nietypowy dla Beskidu Wyspowego szczyt wyróżnia się tym, że tworzy aż trzy grzbiety. Góra znajduje się na terenie pięciu miejscowości: Kicznia, Wola Kosnowa, Zbludza, Zalesie i Młyńczyska.

Dawniej nazywany był Patryją – na szczycie wznosiła się drewniana wieża triangulacyjna wznosząca się ponad koronami drzew i oferowała rozległe widoki. Niestety, wieża zbutwiała, a w latach 80. została przewrócona przez wichurę.
Na szczycie dzieci grały w piłkę, ogólnie było kilkanaście osób które odpoczywały w gronie rodzinnym przy ognisku. Po zrobieniu sobie obowiązkowego zdjęcia przy tabliczce, ruszyliśmy na wieżę.
Przez długie lata Modyń nie cieszył się dużym zainteresowaniem turystów. Był to bowiem zalesiony szczyt, który nie oferował imponujących widoków. Jednak wszystko zmieniło się w sierpniu 2021 roku, kiedy otworzono tu wieżę widokową. Wieża na Modyni ma 27 metrów wysokości. Dzięki niej można dostrzec dalekie krajobrazy górskie, które są tak piękne, że trudno oprzeć się pokusie, by nie popaść w zachwyt!

Panorama z wieży widokowej
Z wieży można zobaczyć Beskidy, Gorce, Tatry, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy czy Pieniny. Niestety przejrzystość powietrza nie była zbyt duża i Tatry nie były dobrze widoczne. Dodatkowo, z wieży można dostrzec inne wieże widokowe, takie jak na Mogielicy czy na Koziarzu. Aby ułatwić rozpoznawanie widocznych na horyzoncie szczytów, zainstalowano tablice z opisanymi panoramami. Obok drewnianej wieży znajduje się ławeczka oraz miejsce na ognisko. Po zejściu z wieży skorzystaliśmy z tego miejsca na ognisko i przygotowaliśmy sobie kiełbaski.

Na górze Modyń spędziliśmy ok godzinki, tak aby spokojnie zjeść troszkę odpocząć i ruszyć dalej czarnym szlakiem w dół w kierunku miejscowości Wierzyki.
Czarny szlak do Wierzyki

W dół schodziliśmy ok 30 minut, droga powrotna prowadzi przez las, czarny szlak jest bardziej stromy niż niebieski. Jednak też nie powinien sprawiać większych problemów. Po ok 20 minutowym spacerze schodzimy na dół i wychodzimy z lasu na drogę asfaltową. Stąd po ok 10 minutach dochodzimy do Parkingu – Ostra. Przy parkingu znajdują się ławeczki na których można odpocząć oraz pomniczek/obelisk z Czerwonym sercem. Dodatkową atrakcją są serca na kłódki wykonane przez Iwonę i Marcina Jagocha z Mszany Dolnej.

