Przejdź do treści
Strona główna » Lackowa 997 m n.p.m (Beskid Niski) – opis szlaku z Wysowa Zdrój

Lackowa 997 m n.p.m (Beskid Niski) – opis szlaku z Wysowa Zdrój

Lackowa 997 - tabliczka na szczycie

Na Lackową planowałem się wybrać od kilku lat, niestety zawsze coś krzyżowało moje plany, w 2014 roku byłem najbliższy zdobycia tego szczytu, ale wraz ze znajomymi udało nam się zdobyć jedynie Ostry Wierch. Przez lata słuchałem opowiadać znajomego o tym szczycie i o legendarnej ścianie płaczu, dlatego postanowiłem wejść od strony Wysowej. Warto zaznaczyć, że Lackowa należy do Korony Gór Polski, Diademu Gór Polski oraz do Korony Beskidu Niskiego. Warto więc wybrać się na ten szczyt. Wysokość 997 metrów może nie jest imponująca, ale wejście potrafi być męczące.

Mapa i Opis Szlaku

Jak widać zaplanowana trasa, nie jest długa 16,3 km, ale na zdjęciu widać, że są momenty które potrafią dać w kość i zmęczyć. Suma podejść 877 metrów. Trasa powinna zająć ok 5:30 h. I to by się w sumie sprawdziło.

Mapa Trasy na Lackową z Wysowej
Mapa Trasy na Lackową z Wysowej

Początek trasy – Wysowa Zdrój

Auto zaparkowaliśmy na parkingu na przeciwko sklepu Delikatesy Centrum, parking znajduje się obok Karczmy Dziurnówka. Przed wyprawą skoczyliśmy z Edytką kupić mapę Beskidu Niskiego, w sumie zawsze planuje wyprawę wcześniej, ale zdarza się czasami, że szlaki są źle oznaczone, a nie zawsze mam zasięg w telefonie, żeby sprawdzić aktualną pozycję używając GPS. Ze sklepu ruszyliśmy na początek szlaku, który oddalony by o ok 1 km. Oczywiście można zaparkować bliżej samochód. W Wysowej jest kilka darmowych parkingów.

Jeżeli interesuje Cie, co można zobaczyć i zwiedzić w Wysowej. Przeczytaj wpis: Wysowa-Zdrój Atrakcje Turystyczne

Początek trasy wiedzie zielonym szlakiem, jest to polna droga pomiędzy pastwiskami. Jest to Beskid Niski wiec raczej nie ma tu wielu wędrowców. Można więc spokojnie spacerować odcinając się od świata i problemów. Po ok 1km od początku szlaku możemy odbić w lewo i odwiedzić Kapliczkę na Górze Jawor. Według mapy kapliczka oddalona niewiele ponad 1 km.

My jednak ruszyliśmy dalej naszym szlakiem w kierunku Cegielki. Zielony szlak nie jest bardzo wymagający, pod koniec jest lekkie podejście, ale podziwiając naturę możemy niepostrzeżenie dość do czerwonego szlaku. W tym miejscu możemy udać się dalej zielonym szlakiem do wsi Cegiełka a następnie na górę Busov 1002 m n.p.m. Jest to najwyższy szczyt w Beskidzie Niskim

Cegiełka 805 m n.p.m.

Czerwony szlak wiedze przez liściasty las, który w upalne dni dobrze będzie chronił przed upałem. Podejście na Cegiełkę może sprawiać lekkie trudności, jak dla mnie był to pierwszy moment na trasie który mnie zmęczył, jeżeli więc masz problem z kondycją i będziesz miał większy problem z Cegiłeką to proponuję odpuścić Lackową i wybrać się jedynie na Ostry Wierch 🙂 po czym wrócić z powrotem do Wysowej, jeżeli masz ochotę na dłuższą wyprawę lub urozmaicić trasę możesz wybrać żółty szlak do Ropek a następnie niebieski szlak do Wysowej.

Szczyt Cegiełki 805 m n.p.m niestety jest zarośnięty i pozbawiony widoków. Po minięciu Cegiełki ruszamy dalej w kierunku Ostrego Wiercha, po drodze spotkaliśmy pierwszego turystę 🙂 Był to przemiły Pan który opowiedział nam, że przyjechał w Beskid Niski odpocząć, dodatkowo za każdym razem gdy wbiegnie na Ostry Wierch dokłada kamyk do kupki niedaleko tego szczytu, nas również o to poprosił 🙂

Po chwili dochodzimy do kolejnego rozwidlenia szlaków tym razem pod Ostrym Wierchem.

Ostry Wierch 938 m n.p.m Korona Beskidu Niskiego

Ostry Wierch 938 m n.p.m. to szczyt należący do Korony Beskidu Niskiego i jest to drugi co do wysokości szczyt polskiej części Beskidu Niskiego. Z tego miejsca możemy wybrać szlak żółty do Ropek.

Zdjęcie przy tabliczce na Ostrym Wierchu
Ostry Wierch – zdjęcie przy tabliczce

Zejście i podejście na Lackową – Przełęcz Pułaskiego

Jest to chyba najgorsza część wyprawy, gdyż trzeba zejść a następnie wejść a bywa dość stromo Najgorsze w naszej trasie było to, że wracaliśmy tą samą drogą, więc z powrotem czekało nas to samo. Uważam, że jeżeli ktoś jest w słabsze kondycji lepiej odpuścić sobie zdobycie Lackowej. Osobiście odradzał bym również wędrówkę tym szlakiem po ulewach, podejrzewam, że taka wyprawa byłaby naprawdę trudna. Strome podejście potrafi dać w kość.

Wejście na Lackową z Przełęczy Pułaskiego
Wejście na Lackową z Przełęczy Pułaskiego

Przełęcz Pułaskiego 743 m n.p.m. znajduje się w Górach Hańczowskich, pomiędzy Lackową i Ostrym Wierchem. Z tego co przeczytałem nazwa pochodzi z okresu międzywojennego i nawiązuje do konfederacji barskiej. Biegła tędy najkrótsza droga łącząca obozy konfederatów w Izbach i Wysowej.

Lackowa 997 m n.p.m. – Korona Gór Polskich oraz najwyższy szczyt Beskidu Niskiego

Wejście na Lackową faktycznie było dość ciężkie, a trzeba pamiętać, że prawdziwa ściana płaczu jest od strony wsi Izb. Pomimo tego, że jest to Beskid Niski, szlak na Lackową był jednym z najcięższych jakim szedłem. Miejscami miałem wrażenie, że zaraz minie mnie dwóch hobbitów z pierścieniem. Na całe szczęście udało nam się zdobyć szczyt.

Lackowa - zdjęcie ze szczytu
Zdjęcie ze szczytu Lackowej

Lackowa 997 m n.p.m jest najwyższym szczytem w polskiej części Beskidu Niskiego, w tak tzw. Górach Hańczowskich. Często nazywana jest górą policyjną z powodu wysokości 997. Jest to jeden z najcięższych szczytów w polskich górach. Co nas również zdziwiło na szczycie było dużo osób. Szczyt Lackowej jest dość popularnym miejscem wędrówek pomimo tego, że bywa męczący. Na szczycie brak jest spektakularnych widoków gdzie możemy podziwiać uroku Beskidu Niskiego.

Powrót do Wysowej

Po zrobieniu zdjęć i krótkim odpoczynku wróciliśmy z powrotem do Wysowej. Mając w pamięci drogę na szczyt, nie byliśmy bardzo zadowoleni z powrotu. Ale na całe szczęście nie było tak źle pomimo stromego podejścia na Ostry Wierch. Po drodze spotkaliśmy kilka osób i które szły na Lackową, widząc nasze miny mogliśmy niektórych przestraszyć. Ale z perspektywy czasu uważam, że nie było, aż tak źle. Udało nam się wrócić do samochodu cało i bezpiecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.